Zeynep Kırker Medikal Estetik Polikliniği Telefon

KIRMIZI YÜZ TEDAVİSİ (ROZACEA)

KIRMIZI YÜZ TEDAVİSİ (ROZACEA)

Rozacea yüzde görülen kronik (süregen) bir hastalıktır.

Yanak, alın, çene, burun ilk tutulan bölgelerdir. Hastalık ilerledikçe vücudun diğer bölgelerinde de lezyonlar görülür.

Sebebi tanımlanmamış olmak ile birlikte psikolojik sorunlar, genetik yatkınlık, hormonal sebepler, enfeksiyonlar neden olabilir. Hastalık kılcal damarda genişleme ve yapısal bozulmalarla ortaya çıkar, zaman zaman alevlenme ve iyileşme dönemi görülür ancak ilerleme süreklidir.

Görülme yaşı genellikle 30-60 yaş arasındadır. Kadınlarda daha sık görülür.

Yüzümüz sosyal hayatımızda önemlidir. Hastalığı yaşayan kişiler sosyal hayatlarının hastalık yüzünden olumsuz etkilendiğini ifade etmektedirler. Kişinin heycanı, kızgınlığı esnasında ruh durumunu ele verir.

Tedavide eskiden beri kullanılan klasik ilaçlar vardır. Damar daraltıcı ilaçlar, antibiyotikler, kremler, geçici rahatlama sağlayan ilaçlar kulllanılır.

Son yıllarda lazer teknolojisindeki gelişmeler gül hastalığı tedavisinde lazerin başarı ile kullanılmasını sağlamıştır. Kılcal damarlar lazer ile yok edilmekte ve yüzde iyileşme sağlanmaktadır.

Lazer 4 haftalık aralıklar ile 2-3 seans uygulanır. Nd-YAG lazerler iyileşme sürelerinin kısa olması nedeni ile tercih edilir.

Lazer tedavisindan sonra dikkat edilmesi gereken durumlar şunlardır:

  • Güneş ışınlarından kaçınılmalı, güneş koruyucu kremler kullanılmalı
  • Yoğun egzersizelerden kaçınılmalı
  • Aşırı sıcak banyo ve saunalardan uzak durulmalı
  • Cildin bütünlüğünü bozan, cilt incelten uygulamalar (kese, alkollü-mentollü kremler, peeling uygulamaları, kortizon kullanımı) yapılmamalıdır.
Zeynep Kırker Medikal Estetik Polikliniği
Yasal Uyarı
Sitemizde mevcut yazılar ve resimler, konular ön bilgilendirmeden ibarettir. Bu web sitesinde bulunan yazıların tümü sadece ön bilgilendirme amaçlıdır. Sitemizde, özel polikliniğimizde yapılan işlemlerle ile ilgili önbilgiler verilmekte ve yayınlanmaktadır. Sitemiz ön bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup sağlık hizmeti vermemektedir. Sitemiz bilgiler hiçbir şekilde hastalıkların tanı ve tedavilerinde kullanılmamalıdır. Site içeriğinin, tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ve sonuçları ziyaretçiye aittir. Daha detaylı ve size özel bilgi almak için doktorumuzdan randevu almanız gerekmektedir. Site içeriği ile ilgili uygulamalardan doktorumuzdan randevu almadan ve doktorumuza muayene olmadan doğacak zararlar nedeniyle Dr. Zeynep KIRKER sorumlu tutulamaz. Sitemiz ziyaret eden kişiler ve uygulayıcılar bu yasal uyarıyı kabul etmiş sayılır.